1. 0

Ste Happytarián?

Na šťastie sa nečaká, šťastie si vytvárame sami.

30. May 2020

Večný smoliar alebo dieťa šťasteny. Takto vnímame ľudí okolo seba ale aj seba samých. O tom že svoje šťastie máme vo vlastných rukách a čo všetko ho ovplyvňuje sa rozprávame s psychológom, spisovateľom, trénerom komunikačných zručností, tvorcom konceptu Psychológia šťastia – happytariánom ALEŠOM BEDNAŘÍKOM.

 

Kto je vlastne happytarián?

Je to človek, ktorý sa vedome rozhodol byť šťastným. Konzument takých podnetov v živote, ktoré pokladá za dôležité na to, aby mohol žiť spokojný život. Náš vnútorný pocit šťastia totiž spočíva v našom  prístupe k životu. Je o tom, čo robíme aktívne každý deň a čo si do života púšťame. S emóciami, ako šťastie, vieme pracovať nielen tak že ich vyhľadávame, ale môžeme ich aj vytvárať.

Čo je najdôležitejšie pri tvorení vlastného šťastia?

Vedieť pracovať so svojou pozornosťou, pretože čomu venujeme pozornosť, taký bude náš život. Ak ju venujeme negatívnym veciam, ovplyvní nás to. Ak presmerovávame pozornosť na príjemné veci, tak náš život bude iný. Nie je to o tom vyhýbať sa negatívnym veciam, ale neomieľať ich stále dokola. Musíme ich vedieť konštruktívne spracovať. Ak mám riešenie, super a ak nemám, nezacyklím sa a pokračujem  dalej. Ide o vyhľadávanie dobrého a vyhýbanie sa tomu, čo nám neprospieva. Nech sa deje čokoľvek, mali by sme to vnímať láskavo a s pozornosťou.

Máme genetickú predispozíciu byť šťastní?

To, že nás formuje genetika a prostredie v ktorom žijeme, je fakt, ale našťastie to nie je len o genetike. Veľa ľudí má mylné presvedčenie, že pocit šťastia ovplyvňujú vonkajšie okolnosti. Štúdie ukazujú, že našu vnútornú mieru šťastia  ovplyvňujú z 50% gény, v 10% sú to vonkajšie vplyvy a dôležiých 40% je to, ako sa správame, čo robíme, ako sa rozhodujeme a ako pristupujeme k veciam. Napríklad jedným z významných zdrojov šťastia je pobyt v prírode. Jeden človek vníma vôňu lesa, zvuk vtákov a druhý má stres z kliešťov a smradu lístia. Máme však tiež odlišne vysoký “Happyness set point“. Sú ľudia, ktorí ráno vyskočia z postele a sú bezdôvodne šťastní a veselí – tí majú vysoký bod základného pocitu šťastia a potom sú takí, ktorí sú od rána ufrfľaní a pritom sa ani nič nestalo.

Sociálne siete a pocit šťastia. Ako ho ovplyvňujú?

Sú štúdie, ktoré skúmali, ako ovplyvňuje náladu čas , strávený na sociálnych sieťach. Ukázalo sa, že prvá hodina je celkom v pohode. Tú si ešte vieme užívať. Či už si dopisujeme, alebo pozeráme príspevky. Potom ale nálada začína klesať a ovplyvňuje mieru úzkosti, nespokojnosti s vlastným výzorom a mieru depresívnych symptómov. Veľmi rýchlo tam totiž prichádza ten pocit nezmyselne stráveného času plus kopec negatívnych aspektov, hlavne ten porovnávací – že všetci sú krásni, slávni, šťastní, štíhli, bohatí a ešte sú aj na dovolenke. Vtedy prichádzajú tí zlodeji šťastia a sociálne porovnávanie.

Súvisí s pocitom šťastia aj fyzický pohyb?

Áno a veľmi. Fyzická námaha, šport, pohyb vonku. Všetci naši predkovia sa nonstop hýbali. 15% dnešných detí má nulový pohyb a cítia vyčerpanosť... každé štvrté dieťa je vonku 15 minút denne a to všetko vplýva na to, či nám je dobre. Hýbte sa koľko môžete, ak chodíte do práce autom, skúste zaparkovať 2 kilometre od nej a choďte pešo tam aj naspäť, ak jazdíte MHD, vystúpte o dve zastávky skôr a choďte pešo. Uvidíte sami, aký pocit vám to privedie do života.

                                           

A na záver 3 dobré tipy Aleša Bednaříka pre šťastný život:

  1. Venujte svoj čas, energiu a peniaze ľuďom okolo vás. Blízkym aj neznámym. Venujte sa vzťahom a pestujte ich.
  2. Ak sa môžete hýbať, hýbte sa. Každý deň aspoň 20 minút. Urobte si rituál ranného alebo večerného cvičenia.
  3. Choďte na prechádzku von do prírody. Na kyslík a vône reaguje náš mozog nesmierne pozitívne. Hneď budete minimálne o 10% šťastnejší.

Autor: Johana Fabik

AK VÁS ZAUJÍMAJÚ PODOBNÉ TÉMY, OBJEDNAJTE SI  Z NAŠEJ PONUKY PREDPLATNÉHO  NOVÍN A ČASOPISOV V KATEGÓRII LIFESTYLE/ ZDRAVIE KLIKNUTÍM SEMALEBO SI VÝHODNE OBJEDNAJTE PREDPLATNÉ LIFESTYLOVÉHO ČASOPISU MOJA PSYCHOLÓGIA KLIKNUTÍM TU.

Súvisiace články


Ochrana zásielky pri doručovaní novín a časopisov

Vedeli ste, že ochrana zásielky nie je samozrejmosťou? 

Čitať viac
17
December

Pre hladné oči

Najlepšie svetové časopisy o jedle

Čitať viac
08
March

Klimatická úzkosť

Trpíte ňou aj vy?

Čitať viac
17
August