1. 0

Svieža jarná záhrada, zelená až do jesene

Vždyzelené záhrady sú nadčasové a štýlové.

30. April 2022

Poskytujú očiam optimistické farby a tvary aj v tých temnejších ročných obdobiach. Je jar a to je extrémne pozitívne ročné obdobie pre každého záhradkára. Aby bola vaša záhrada čo najdlhšie zelená a robila vám radosť až do neskorej jesene, máme pre vás tipy, čo si do nej môžete nasadiť. Skrášľovaním najbližšieho okolia sa budete cítiť nabití energiou a radosťou zo života. Poďte sa spolu s nami inšpirovať

Ako začať?

V prvom rade by ste mali zvážiť výber rastlín podľa toho, akou plochou disponujete. Taktiež je dôležitým faktorom, či uprednostňujete úžitkové plodiny alebo skôr okrasné. A v neposlednom rade záleží aj od ochoty, zručnosti a voľného času, ktorý chcete do záhrady investovať.

Odporúčame aj praktický nákres záhrady, ktorý môžete kedykoľvek meniť podľa aktuálnych preferencií. Nezabudnite na cenový rozpočet, aby sa nestalo, že vaše veľké plány skrížia neplánované výdavky. Taktiež je dobré zobrať do úvahy dispozičné riešenie, tvar záhrady, orientáciu voči slnku a taktiež lokalitu, v ktorej bývate.

Možno záleží aj na tom, či máte k záhrade nepretržitý prístup, alebo sa o ňu staráte len príležitostne, napríklad či slúži na víkendový relax.

Ak tieto faktory vezmete do úvahy a vyhodnotíte, môžete sa pustiť do plánovania sviežej zelenej záhrady. Záhrada môže byť pekná a funkčná zároveň. Ako docieliť, aby pôsobila harmonickým a uceleným dojmom? Myslite na výsledok od začiatku a postupujte krok za krokom.

Vždyzelené stromy a kríky

Tieto okrasné dreviny a kríky majú mnohé benefity. Medzi iným poskytujú celoročnú farbu, textúru a súkromie, ponúkajú potravu a prístrešie vtákom a voľne žijúcim živočíchom. Existujú tisíce druhov vždyzelených kríkov a stromov v každej veľkosti a tvare s odtieňmi zelenej od najhlbšej smaragdovej až po slnečnú zlatozelenú. Niektoré odrody tolerujú extrémne teplo a chlad, takže si pri nákupe rozhodne prečítajte štítok alebo popis k rastline, aby ste našli takú, ktorá je vhodná pre vašu lokalitu.

Medzi najobľúbenejšie ihličnaté okrasné stromy a dreviny v našich končinách patr: tis obyčajný, tuja, cypruštek, smrekovec, borovica, jeľa, cédrovec, smrek, borievka.

Pri ich výsadbe dajte pozor na ich výšku a šírku. Niektoré si vyžadujú veľmi veľa vody, iné zas piesočnaté pôdy. Niektoré majú široké korene a rastú rýchlo, pripravte sa preto na pravidelné zastrihávanie.

Ak uprednostňujete okrasné stromy a dreviny s listami, odporúčame: vavrín pravý, vtáčí zob, zemolez lesklý, magnólia, figa, krušpán, vavrínovec lekársky, bobkový list.

Špecifické rastliny vo vašej záhrade

Absolútnej popularite sa tešia v súčasnosti bambusy. Sú zelené celý rok a neuveriteľne rýchlo rastú. Aj v našich zemepisných šírkach sa im veľmi dobre darí a dokonca existuje už mnoho druhov, ktoré sú prispôsobené na naše podmienky. Dajte si však pozor, aby sa vám nerozrástli po celej záhrade, niektoré typy nemajú mieru a počas tropického dňa dokážu narásť aj 20 centimetrov.

Okrasné trávy, trvalky a bylinky

Okrasné trávy a ozdobné trávy sú vhodné pre všetky typy záhrad. Ich veľkou výhodou je, že odumierajú iba svojou nadzemnou časťou. Avšak aj naďalej pokračujú v raste periodicky stonkou, drevnatejú, zväčšujú svoju výšku aj objem a dožívajú sa mnoho rokov. Sú na pohľad veľmi príjemnou a lákavou okrasnou drevinou v každej záhrade, vykryjú rohy, skalky, ale aj doplnia bylinkovú záhradu. Pekne sa dopĺňajú aj s trvalkami.

Bez vody a efektívneho zavlažovania sa vaša záhrada môže premeniť na smutné miesto. Myslite preto na vodu vopred. Vhodne zvolený závlahový systém vám uľahčí starostlivosť. Využiť môžete aj dažďovú vodu a vzduch osviežiť malým jazierkom alebo napájadlami pre vtáky.

Na záver 2 užitočné rýchle tipy

  1. Ak vo vašom návrhu záhrady rátate s jazierkom, altánkom či terasou, dokončite výkopy a základy skôr, ako začnete sadiť. Možno počítate so záhradným domčekom na náradie, preto postavte jeho základy ako prvé. Rovnako je potrebné vopred ohraničiť okrasné záhony, cestičky a osadiť ploty.
  2. Vysádzanie rastlín a drevín by malo prebiehať podľa ich prirodzeného termínu sadenia a predovšetkým skôr, ako začnete sadiť trávnik. Keď budete mať rastliny vysadené, je čas pripraviť na trávnik aj zeminu. Aby sa trávnik uchytí, potrebuje svoj pokoj, kontinuálne zavlažovanie a určitý čas bez pohybu na zapustenie korienkov. A potom vás čaká pravidelné kosenie a odstraňovanie nežiaducej buriny. Všetko sa dá postupne zvládnuť.

Veríme, že sme vás inšpirovali a ponúkli vám užitočné tipy, aby sa vaša záhrada cítila sviežo a fit počas celého roka. Pre ešte viac inšpirácií do záhrady odporúčame niektorý z našich zaujímavých titulov v kategórii Záhrada.

Autor: Adela Jasenovcová

Súvisiace články


Nechce sa vám cvičiť? Porazte lenivosť !

Čitať viac
03
May

Osloboďte sa od záťaže a začnite s novou prácou

Jesenné obdobie inšpiruje mnohých ľudí začať nanovo. 

Čitať viac
01
October

Pokoj pred sviatkami

Ako nájsť pokoj počas chaosu. 9 tipov pred Vianocami.

Čitať viac
21
December